Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wykonać badanie słuchu ABR u dziecka?

Kiedy warto wykonać badanie słuchu ABR u dziecka?

W dobie wzmożonej troski o zdrowie naszych pociech, coraz częściej zastanawiamy się, czy wykonanie badania słuchu ABR u dziecka jest konieczne. Czy warto zainwestować w taką diagnostykę? W jakich sytuacjach jest ona szczególnie polecana? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, gdzie można wykonać badanie słuchu ABR dzieci.

Czym jest badanie słuchu ABR u dzieci i kiedy warto je wykonać?

Badanie słuchu ABR, czyli audiometria pnia mózgu, to nieinwazyjna metoda oceny funkcjonowania słuchu u dzieci. Polega ona na rejestracji odpowiedzi pnia mózgu na bodźce dźwiękowe. Dzięki temu lekarze mogą ocenić, czy układ słuchowy dziecka działa prawidłowo, a także wykryć ewentualne zaburzenia. Badanie jest bezbolesne i można je wykonać już u noworodków.

Zaleca się wykonanie badania słuchu ABR u dzieci w różnych sytuacjach. Przede wszystkim warto je przeprowadzić, gdy występują wskazania kliniczne, takie jak opóźnienie mowy, problemy z koncentracją czy trudności w nauce. Badanie może być również pomocne w przypadku dzieci z grupy ryzyka, czyli tych, które urodziły się przedwcześnie, miały niską masę urodzeniową, przebyły ciężkie infekcje lub są narażone na hałas. Ponadto warto wykonać badanie słuchu ABR u dzieci, które mają rodzinne obciążenie genetyczne w postaci wad słuchu.

Jak przebiega badanie ABR i jak się do niego przygotować?

Przygotowanie do badania słuchu ABR u dzieci jest proste i nie wymaga specjalnych działań ze strony rodziców. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby dziecko było wypoczęte i zrelaksowane przed badaniem. W przypadku niemowląt, dobrze jest nakarmić je tuż przed wizytą, co może wpłynąć na ich spokój i komfort podczas badania. Warto również unikać stosowania kremów czy oliwek na głowę dziecka w dniu badania, gdyż mogą one utrudniać prawidłowe przyleganie elektrod.

Badanie słuchu ABR u dzieci jest proste i nieinwazyjne. Przed jego rozpoczęciem dziecko powinno być spokojne i zrelaksowane. W trakcie badania na głowie dziecka umieszcza się elektrody, które rejestrują odpowiedzi pnia mózgu na bodźce dźwiękowe. Dźwięki te są generowane przez słuchawki umieszczone na uszach dziecka. Cały proces trwa zwykle około 30 minut i nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych.

Gdzie można wykonać badanie słuchu ABR dzieci w Kościerzynie?

W Kościerzynie badanie słuchu ABR u dzieci można wykonać w specjalistycznych ośrodkach diagnostyki słuchu oraz prywatnych gabinetach laryngologicznych. Warto wcześniej sprawdzić, czy dany ośrodek oferuje tego rodzaju usługi oraz czy posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Pamiętaj również, że niektóre placówki wymagają skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty laryngologa.

W Polsce badanie słuchu ABR u dzieci jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak tylko w przypadku noworodków oraz dzieci do 12. miesiąca życia. Dla starszych dzieci, badanie może być refundowane jedynie, gdy występują konkretne wskazania kliniczne lub dziecko należy do grupy ryzyka.